Wkłady antybakteryjne

Jest to grupa wkładów filtrujących które są w stanie wyeliminować z wody bakterie, wirusy, cysty i patogeny. Skuteczność wkładów antybakteryjnych jest ograniczona i powinny być stosowane w uzdatnianiu wody o niewielkim i przede wszystkim określonym poziomie zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Przydatne są w doczyszczaniu wody spożywczej oraz w zabezpieczaniu innego rodzaju wkładów filtracyjnych przed namnażaniem się na złożach filtrujących mikroorganizmów.

Wkłady antybakteryjne z uwagi na sposób działania można podzielić na rodzaje:

  • Wykonane z glinki ceramicznej (naturalny glinokrzemian). Filtrują wodę mechanicznie, nie przepuszczając przez strukturę zanieczyszczeń większych od 0,3 mikrona. Bardzo wysoka filtracja sedymentacyjna powoduje, że część wirusów, bakterii i cyst nie jest w stanie przedostać się przez warstwę glinki i zostaje zatrzymana na wkładzie. Wkłady ceramiczne są wielokrotnego użytku; eksploatować można je do momentu powstawania nie akceptowalnych spadków ciśnienia wody
  • Wypełnione bakteriostatycznym preparatem KDF. Czynnik KDF powoduje usuwanie lub redukcję ilości mikroorganizmów w wodzie. KDF jest wykorzystywany jako preparat uzupełniający we wkładach filtracyjnych. Klasycznym przykładem są wkłady z węglem aktywowanym, w których czynnik bakteriobójczy KDF zabezpiecza złoże węglowe przed namnażaniem się mikroorganizmów.
  • Membrany kapilarne (kapilary) to dedykowane do poszczególnych rodzajów filtrów rozwiązania, działające na zasadzie mechanicznego zatrzymywania drobin zanieczyszczeń większych niż 0,02 mikrona. Bardzo wysoka dokładność filtracji nie pozwala na przedostawanie się przez membranę wielu grupom bakterii i wirusów. Membrany kapilarne występują zwykle w kuchennych filtrach do wody na końcowych stopniach filtracji.
  • Membrany osmotyczne, są najlepszym sposobem w domowym uzdatnianiu wody spożywczej m.in. z zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Z uwagi na technologię odwróconej osmozy (proces naturalny, wymuszony ciśnieniem z instalacji wodnej) membrany nie mogą być używane samodzielnie, bez wstępnej prefiltracji. Typowymi urządzeniami w których stosuje się membrany osmotyczne są filtry do wody działające na zasadzie odwróconej (odwrotnej) osmozy.
  • Żarniki UV (dokładniej pasmo UV-C) emitują zakres promieniowania uszkadzającego DNA mikroorganizmów. Działanie to jest wykorzystywane w sterylizacji biologicznej wody, czyli do usuwania bakterii i wirusów. Żarniki używa się w kompletnych lampach UV w celu mikrobiologicznego uzdatniania wody. Z uwagi na wysoką skuteczność i wydajność energetyczną promienników UV, na rynku oferowane są kompletne urządzenia, mogące sterylizować wodę przy przepływach typowych dla głównych ujęć wody.

Zdjęcia wkładów: