Wkłady przeznaczone do usuwania z wody nie rozpuszczonych w niej zanieczyszczeń. Idealnie sprawdzają się w usuwaniu z wody piasku, szlamu, mułu itp.
Wkłady przeznaczone do usuwania z wody nie rozpuszczonych w niej zanieczyszczeń. Idealnie sprawdzają się w usuwaniu z wody piasku, szlamu, mułu itp. Filtr z wkładem sedymentacyjnym jest z reguły pierwszym stopniem uzdatniania wody w zestawach złożonych z kilku kolumn filtrujących.
Filtrami z wkładami mechanicznymi zabezpiecza się również centralne urządzenia zmiękczające wodę, kolumny odżelaziające i odmanganiające oraz sterylizatory UV-C.
W filtrach uzdatniających wodę metodą odwróconej osmozy, wkłady sedymentacyjne stosuje się w filtracji wstępnej (pierwszy, zwykle 20 mikronów zabezpiecza wkład węglowy przed zapchaniem go, a drugi, zwykle 5 mikronów zabezpiecza membranę osmotyczną przed drobinami węgla).
Wkłady sedymentacyjne wykonywane są w różnych technologiach i przeznaczone są w zależności od wersji do usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń mechanicznych:
Struktura wkładu powoduje, że woda przepływająca przez niego, jest przeciskana przez grubą warstwę filtrującą a znajdujące się w niej drobiny zanieczyszczeń zostają zatrzymane wewnątrz niej. Wkłady są formowane w sposób który powoduje, że zanieczyszczenia „uwięzione” wewnątrz wkładu nie wydostają się z niego.
W sytuacji gdy ilość wychwyconych zanieczyszczeń przekracza zdolność chłonną wkładu, może dojść do przepchania ich części poza wkład, dlatego tego typu wkłady filtrujące powinno się stosować w obudowach przeźroczystych, dzięki czemu szybko można ocenić wzrokowo stopień zanieczyszczenia i w odpowiednim momencie go wymienić.
Wkłady piankowe mogą powodować większe spadki ciśnienia niż wymienione niżej wkłady sznurkowe i stając przed wyborem rodzaju wkładu, należy wziąć pod uwagę ciśnienie w instalacji wodnej na której jest zamontowany filtr w którym będzie stosowany wkład mechaniczny. Dokładność filtracji wkładu zależna jest od sposobu jego wyprodukowania (gęstości warstwy).
Materiałem filtracyjnym z którego wykonuje się ten rodzaj wkładów jest karbowana celuloza powleczona poliestrem. Cechą charakterystyczną dla wkładów harmonijkowych jest bardzo niski spadek ciśnienia – osiągnięte jest to dzięki cienkiej warstwie filtracyjnej, która w celu zwiększenia powierzchni pracy jest złożona w postaci harmonijki.
Takie rozwiązanie zapewnia możliwie dużą powierzchnię styku wody z powierzchnią na której zanieczyszczenia są wychwytywane. Wkłady harmonijkowe mają określone zastosowania – używa się ich głównie w miejscach, gdzie w wodzie nie występuje bardzo duża ilość mułu, szlamu itp. zanieczyszczeń a przeważają w niej zanieczyszczenia o większej strukturze: piasek, rdza, liście itp.
Filtrowanie wody jest skuteczne nawet przy niskich ciśnieniach w instalacji – ta cecha jest wykorzystywana w instalacjach niskociśnieniowych (np. w oczyszczaniu wody w basenach). Ponieważ zanieczyszczenia obecne w wodzie w niewielkim stopniu wnikają w strukturę celulozy a są głównie zatrzymywane na jej zewnętrznej powierzchni, wkłady mogą być używane kilka razy, po oczyszczeniu zewnętrznej powierzchni pod bieżącą wodą i przy pomocy gąbki, szmatki itp.
Materiałem podstawowym jest polipropylen, który jest odporny na wiele zanieczyszczeń chemicznych i mikroorganizmy. Z polipropylenu wykonany jest sznurek nawinięty następnie na trzpień w sposób który powoduje częściowo niższe spadki ciśnienia niż w przypadku włókniny polipropylenowej z zachowaniem wysokiej skuteczności działania.
Wkłady sznurkowe są częściej wykorzystywane w filtrowaniu wody na głównych przyłączach wody zimnej na jej doprowadzeniu do mieszkania, domu lub innego obiektu. Osiągana dokładność filtracji uzyskana jest poprzez odpowiednią gęstość nawinięcia („ciasności” nawinięcia).
Warstwą filtrującą we wkładach siatkowych jest nylon (siatka nylonowa). Ten rodzaj wkładów jest często nazywany „osadnikowymi”. Powodowane jest to sposobem oczyszczania wody – zanieczyszczenia nie są zatrzymywane i wiązane na warstwie filtrującej lecz wytrącane na niej z wody.
Piasek, rdza, liście itp mechaniczne drobiny nie są w stanie przedostać się przez drobne oczka siatki nylonowej i opadają na dno obudowy filtra. Ta zasada działania powoduje, że najlepszym rodzajem obudów w których stosuje się wkłady z siatki nylonowej są te, które posiadają zawór spustowy, umożliwiający usunięcie wytrąconych zanieczyszczeń z obudowy poprzez odkręcenie zaworu.
Wkłady filtrujące z siatki można eksploatować do momentu uszkodzenia ich w sposób, który powoduje przedostawanie się zanieczyszczeń obok warstwy filtracyjnej. Wkłady siatkowe w bardzo niewielkim stopniu hamują przepływ wody – ta cecha jest wykorzystywana w instalacjach niskociśnieniowych.
Global Concepts wysyła zamówione urządzenia bezpośrednio do Klienta.
Zapewniamy terminową dostawę ustaloną z naszym działem logistycznym.
Nasi serwisanci wykonają wywiad i pomiary w celu doboru odpowiedniego urządzenia lub instalacji.
Serwisant naszej firmy może przeprowadzić szkolenie osób odpowiedzialnych za kontrolę oraz konfigurację urządzenia w Państwa zakładzie.
Wykwalifikowany personel może dokonywać okresowych testów i obsługi we własnym zakresie.
Wykonujemy cykliczny serwis urządzeń, przeglądy gwarancyjne i badania wody w celu uniknięcia niespodziewanych sytuacji awaryjnych.
Masz pytania dotyczące tego produktu / urządzenia bądź chcesz dowiedzieć się jakie inne rozwiązanie sprawdzi się w Twojej firmie?
Zadzwoń do nas lub napisz e-mail. Możesz także zostawić wiadomość, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą.
Zadzwoń
Infolinia: +48 91 43 40 158
Napisz
e-mail: biuro@gc2000.pl
Biuro handlowe
ul. Słoneczny Sad 4F,
Dołuje k. Szczecina
Poniedziałek - Piątek
08.00 - 16.00
Umów spotkanie
Spotkaj się z naszym handlowcem z danego regionu.