Czym jest odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza jest jednym z trzech sposobów na otrzymanie idealnie czystej wody, zwanej również wodą destylowaną bądź demineralizowaną.

Woda demineralizowana jest bardzo powszechnie wykorzystywana w przemyśle do różnego rodzaju działań, a odwrócona osmoza pozwala uzyskać ją niezależnie od ilości i jakości wody, która zostaje poddana temu procesowi.

W przebiegu odwróconej osmozy  woda przepływa pod ciśnieniem przez specjalne membrany, przepuszczające cząsteczki wody i zatrzymujące wszelkie rozpuszczone w niej zanieczyszczenia.

Czym jest odwrócona osmoza?

Na jakiej zasadzie działa proces odwróconej osmozy?

Membrany półprzepuszczalne przez które przepływa oczyszczana woda pozwala na swobodne przejście rozpuszczalnika jakim jest woda, jednocześnie zatrzymując substancje rozpuszczone – sole. Siłą napędową w tymże procesie jest różnica pomiędzy stężeniem rozpuszczonych soli w poszczególnych roztworach rozdzielonych przez membranę.

W każdym urządzeniu wykorzystywanym do tego procesu znajduje się jedna bądź więcej membran które wychwytują zanieczyszczenia.

Stworzenie odpowiednio wysokiego ciśnienia po stronie roztworu o wyższym stężeniu powoduje przepływ wody w kierunku odwrotnym do naturalnego. Z tego powodu proces ten został nazwany odwróconą osmozą.

Efektem poddania wody odwróconej osmozie jest ciecz praktycznie całkowicie pozbawiona soli.

Przez membranę są w stanie przejść gazowe składniki wody jak tlen czy dwutlenek węgla. Za pomocą odwróconej osmozy z wody usuwane są sole chromu, baru, miedzi, manganu, fluoru, selenu oraz azotu, a także różnego rodzaju pierwiastki radioaktywne i ich izotopy.

Potrzebujesz systemu odwróconej osmozy?
Zapytaj eksperta o wdrożenie w swoim zakładzie

Pomożemy Ci wdrożyć system odwróconej osmozy i znajdziemy dostosowany preparat, który zoptymalizuje właściwości wody w procesie produkcji. Porozmawiaj z ekspertem Global Concepts, aby poznać najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy.

Urządzenia do odwróconej osmozy wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, chemicznym, kosmetycznym, elektronicznym, medycznym tekstylnym i wielu innych. Jakość otrzymanej wody ma istotne znaczenie w przebiegu wszystkich procesów i końcowej jakości produkowanego produktu.

Aby nie doprowadzić do przedwczesnego zniszczenia membran, woda powinna przejść wstępną filtrację mechaniczną oraz zmiękczanie. Gwarancją idealnej jakościowo wody dla danego producenta są odpowiednio dobrane urządzenia i technologie, dopasowane po wykonaniu pełnej analizy wody surowej.