Czym są właściwości fizykochemiczne wód?

Fizykochemiczne właściwości wód – co to takiego?

Właściwości fizykochemiczne wód to pewne cechy, które m.in. decydują o jakości cieczy oraz jej zdatności do spożycia.

Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem i jaki związek z nim ma tzw. analiza fizykochemiczna wody? O tym piszemy w dzisiejszym artykule.

Właściwości fizykochemiczne wód można podzielić na grupę właściwości fizycznych i chemicznych.

Tym samym pod pojęciem fizycznych właściwości znaleźć można takie cechy jak: barwa, przezroczystość, temperatura, mętność, zapach, twardość, odczyn pH czy przewodnictwo elektryczne.

Czym są właściwości fizykochemiczne wód?

W odniesieniu do tych cech wodę charakteryzuje np.:

  • bezwonność,
  • bezbarwność,
  • odczyn obojętny,
  • temperatura topnienia – 0°C,
  • temperatura wrzenia – 100°C,
  • duże przewodnictwo cieplne i elektryczne,
  • gęstość – 997 kg/m³.

Wśród podstawowych właściwości chemicznych wody wymienia się z kolei np. fakt, iż woda jest związkiem chemicznym zbudowanym z cząsteczek oraz doskonałym rozpuszczalnikiem dla wielu związków organicznych.

Warto przy tym pamiętać, że właściwości chemiczne wody mogą się zmieniać pod wpływem zmian jej składu. Nierzadko bywają efektem niepożądanej zawartości poszczególnych substancji chemicznych, w tym np. azotanów, węglanów, siarczanów, żelaza, amoniaku czy metali ciężkich.

Masz problem z wodą w swoim zakładzie produkcyjnym?
Zleć wykonanie analizy fizykochemicznej przez naszego eksperta

Pomożemy Ci rozwiązać problem z wodą i znaleźć dostosowany preparat, który zoptymalizuje właściwości wody w procesie produkcji. Porozmawiaj z ekspertem Global Concepts, aby poznać najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy.

Czym jest fizykochemiczna analiza wody?

Preparaty dodawane do wody muszą gwarantować, że nie zmieni się jej skład chemiczny, ani nie dojdzie do powstania związków, które mogłyby się okazać niepożądane z uwagi na tworzony poziom zagrożenia dla osób z niej korzystających.

Podstawowym parametrem będzie tu więc neutralne działanie na wszystkie organizmy, jakie będą docelowo używały wody, niezależnie od tego, czy chodzi o spożywających ją ludzi, zwierzęta czy rośliny.

Ponieważ duża część wody po zużyciu przyjmie postać ścieków, ważne, by nie zawierały one substancji, które będą trudne do oddzielenia lub mogłyby niekorzystnie wpływać na środowisko naturalne. Chemikalia do uzdatniania wody są więc gruntownie sprawdzane przed dopuszczeniem do użytku.

Preparaty chemiczne Global Concepts 2000 Polska

Produkt lotny - inhibitor korozji służący do ochrony przed korozją części aparatury wykonanych z metali żelaznych i aluminium.

Wielofunkcyjny produkt do konserwacji kotłów parowych. Posiada atest PZH.

Produkt do czyszczenia i płukania membran RO odwróconej osmozy z zanieczyszczeń organicznych i biofilmu

Produkt do ochrony przed osadem i korozją, wysoce skoncentrowany. Posiada atest PZH.