Dlaczego kamień kotłowy jest szkodliwy dla instalacji?

Woda wykorzystywana w instalacjach przemysłowych oraz stosowanych w budynkach mieszkalnych i użytkowych powinna mieć odpowiednie parametry.

W grę wchodzi zwykle zadbanie o pozbycie się z niej wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń od niepożądanych mikroorganizmów takich jak bakterie, zarodniki grzybów czy wirusy po substancje mineralne i organiczne.

Poza filtrowaniem pomagającym w radzeniu sobie z takimi problemami kłopotliwa może się też okazać obecność pewnych związków chemicznych np. nadmiar żelaza czy manganu powodującego nieestetyczne zacieki.

Poważnym wyzwaniem będzie walka z korozją oraz usuwanie kamienia kotłowego, ponieważ mogą one doprowadzić do uszkodzenia całej instalacji. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Dlaczego kamień kotłowy jest szkodliwy dla instalacji?

Co trzeba wiedzieć o kamieniu kotłowym?

Kamień kotłowy jest efektem pojawiania się w wodzie nierozpuszczalnego węglanu wapnia, węglanu magnezu oraz wodorotlenku magnezu. W temperaturze wynoszącej około 35°C intensywnie wytrącają się one tam, gdzie w wodzie znajduje się duża ilość wodorowęglanu magnezu i wodorowęglanu wapnia.

Sytuacja taka jest równoznaczna z tym, że mamy do czynienia z wodą o wysokiej twardości i by zmienić ten stan rzeczy, konieczne okaże się zastosowanie specjalnych preparatów pomagających w redukcji wartości tego parametru.

Jest to niezbędne, ponieważ powstające osady tworzą duże skupiska, które mogą blokować drożność rur, zatykać filtry, powodować nieprawidłową pracę zaworów, a także uszkadzać pompy. Kamień to także baza do powstawania tzw. biofilmu, który jest skupiskiem bakterii, pierwotniaków i wirusów.

Czy Twoim problemem jest kamień kotłowy?
Zleć wykonanie analizy fizykochemicznej przez naszego eksperta

Pomożemy Ci rozwiązać problem kamienia kotłowego i znaleźć dostosowany preparat, który zoptymalizuje właściwości wody w procesie produkcji. Porozmawiaj z ekspertem Global Concepts, aby poznać najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy.

Jak radzić sobie z twardością wody?

Sposobem na przeciwdziałanie tworzeniu się kamienia kotłowego jest zmiękczanie wody. Można to osiągnąć dzięki złożu jonowymiennemu, w którym jony magnezu Mg2+ i wapnia Ca2+ są zastępowane jonami sodu Na+. Po wyczerpaniu się złoża łatwo je zregenerować przy użyciu zawierających sód tabletek. Jeżeli kamień już istnieje, da się go usunąć preparatami zawierającymi odpowiednią kompozycję kwasów.

Preparaty polecane w sytuacji pojawienia się kamienia kotłowego

Produkt do usuwania kamienia kotłowego, zawiera kwasy inhibitowane.

Kwasowy produkt do czyszczenia układów wodnych, oparty na inhibitowanym kwasie fosforowym.

Produkt do usuwania zanieczyszczeń powodowanych przez tlenki, osady kamienia, osady soli, itd.

Produkt do usuwania zanieczyszczeń powodowanych przez tlenki, osady kamienia, osady soli, itd.