Jak skutecznie chronić urządzenia przemysłowe przed korozją?

Wiele elementów infrastruktury przemysłowej służącej do transportu, przechowywania i wykorzystywania wody jest wykonanych ze stali. Metal ten ma wprawdzie wysoką wytrzymałość na obciążenia mechaniczne i wpływ wielu substancji chemicznych, lecz jednocześnie z uwagi na dużą zawartość żelaza jest podatny na korozję.

W krótkim czasie może ona doprowadzić do poważnych uszkodzeń rurociągów, zbiorników bądź używanej armatury np. zaworów czy elementów potrzebnych do filtracji albo wymuszania przepływu.

Rozwiązaniem, które pozwala wyeliminować ten problem, będą stosowane we właściwy sposób inhibitory korozji.
Przekonajmy się, jaki jest mechanizm korozji i sprawdźmy, jak zapobiegają mu preparaty tego rodzaju.

Jak skutecznie chronić urządzenia przemysłowe przed korozją?

Jak przebiega korozja?

Kamień kotłowy jest efektem pojawiania się w wodzie nierozpuszczalnego węglanu wapnia, węglanu magnezu oraz wodorotlenku magnezu. W temperaturze wynoszącej około 35°C intensywnie wytrącają się one tam, gdzie w wodzie znajduje się duża ilość wodorowęglanu magnezu i wodorowęglanu wapnia.

Korozja to zjawisko polegające na utlenianiu metali. Może ona zachodzić na różne sposoby, jednak najczęściej pojawia się tam, gdzie metal ma bezpośredni kontakt z wodą.

Ułatwia to wytrącanie się atomów tlenu i za sprawą różnicy potencjałów elektrycznych powoduje tworzenie się tlenków. Stal z uwagi na wysoką zawartość żelaza jest niezwykle podatna na ten proces.

Rdzewienie można ograniczyć, używając specjalnych stopów zawierających chrom lub wzbogaconych także niklem i molibdenem, oznacza to istotny wzrost kosztów i zwykle bywa nieopłacalne w przypadku większych systemów.

Tańszym, a równie skutecznym wyjściem jest postawienie na inhibitory korozji.

Masz problem z korozją w urządzeniach przemysłowych?
Zleć wykonanie analizy fizykochemicznej przez naszego eksperta

Pomożemy Ci rozwiązać problem kamienia kotłowego i znaleźć dostosowany preparat, który zoptymalizuje właściwości wody w procesie produkcji. Porozmawiaj z ekspertem Global Concepts, aby poznać najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy.

Co trzeba wiedzieć o inhibitorach korozji?

Inhibitory korozji to substancje, które są w stanie wiązać wolne cząsteczki tlenu rozpuszczonego w wodzie lub uwalnianego do niej w wyniku procesów elektrochemicznych. Dzięki temu, że działają one bardzo skutecznie, na powierzchniach elementów metalowych nie pojawia się rdza.

Co ważne, nie zmieniają one istotnych z punktu widzenia funkcji pełnionych przez rozmaite instalacje przemysłowe parametrów wody i są bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Preparaty ESC - Inhibitory chroniące przed korozją

Katodowa i anodowa ochrona przed korozją i osadami w układach chłodzenia. Posiada atest PZH.

Katodowa i anodowa ochrona przed korozją i osadami w układach chłodzenia zawierających miedź. Posiada atest PZH.

Kontrola kamienia i zasadowości w układach zamkniętych zawierających aluminium. Posiada atest PZH

Organiczny produkt bazujący na polimerach, skuteczny w wysokich temperaturach i strumieniach ciepła.