Jakie mogą być przyczyny pojawiania się osadów w kotłach?

Sprawna praca urządzeń grzewczych wymaga dobrego współdziałania wszystkich elementów instalacji. Na jej efektywność w dużym stopniu wpływają jednak nie tylko sam kocioł, armatura czy zainstalowany system dystrybucji ciepła, ale także parametry używanej wody.

Jednym z większych problemów mogą być gromadzące się wewnątrz urządzeń zanieczyszczenia. Zbierający się osad w kotle znacznie obniża możliwość skutecznego funkcjonowania, a przy tym prowadzi do licznych awarii.

Sprawdźmy, czym grozi wytrącanie się osadów, skąd się one biorą i jak można się ich pozbyć.

Jakie mogą być przyczyny pojawiania się osadów w kotłach?

Dlaczego osady są niebezpieczne?

Zbierające się w instalacji grzewczej osady znacznie ograniczają możliwość efektywnego przekazywania ciepła. Narastające osady wewnątrz wymienników, działają jak bardzo skuteczne izolatory. Przyczyniają się też do rozwoju korozji, a co gorsza z czasem zmniejszają przepływ, aż do jego całkowitego wstrzymania.

Odrywające się fragmenty osadu nierzadko blokują instalację, mogą też uszkadzać zawory i pompy. W przypadku kotła gromadzenie osadu wymusza pracę z wyższą mocą i wpływa na wzrost zużycia opału.

Z czego składają się osady kotłowe?

Osady kotłowe to efekt obecności w używanej wodzie dużych ilości magnezu i wapnia. Kluczowe znaczenie ma tu wodorowęglan magnezu Mg(HCO3)2 oraz wodorowęglan wapnia Ca(HCO3)2, które w wysokiej temperaturze tworzą nierozpuszczalne w wodzie węglan magnezu MgCO3 i wodorotlenek magnezu Mg(OH)2.

Kamień kotłowy często składa się jednak również z rozpuszczonych w wodzie tlenków metali, a także siarczanów, krzemianów oraz chlorków.

Masz problem z osadem w kotle przemysłowym?
Zleć wykonanie analizy fizykochemicznej przez naszego eksperta

Pomożemy Ci rozwiązać problem osadu w kotle i znajdziemy dostosowany preparat, który zoptymalizuje właściwości wody w procesie produkcji. Porozmawiaj z ekspertem Global Concepts, aby poznać najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy.

Jak radzić sobie z gromadzeniem się osadów?

Sposobem na zmniejszenie ilości osadów jest dbanie o odpowiednie parametry wody kotłowej. Doraźną metodą usuwania kamienia jest stosowanie preparatów zawierających rozpuszczające go kwasy.

Jedną z metod uzdatniania wody do celów grzewczych będzie jej właściwa filtracja np. odwrócona osmoza, gwarantująca pozbycie się potencjalnie szkodliwych związków oraz okresowe dodawanie do niej odpowiednich środków, w tym inhibitorów korozji oraz odkamieniaczy.

Preparaty chemiczne likwidujące osad w kotle przemysłowym

Produkt do usuwania kamienia kotłowego, zawiera kwasy inhibitowane.

Kwasowy produkt do czyszczenia układów wodnych, oparty na inhibitowanym kwasie solnym.

Preparat przeznaczony do układów wykonanych z miedzi, stopów miedzi, stopów niklu, stali czarnej.

Produkt efektywnie usuwający kamień i tlenki metali (np. rdzę), oparty na inhibitowanym kwasie amidosulfonowym.