Środki chemiczne do walki z biofilmem – co warto wiedzieć?

Biofilm, czyli zwarta błona biologiczna, w której składzie znajdują się liczne żywe mikroorganizmy, stwarza duże zagrożenie.

Warstwa szlamu i osadu, odkładająca się w instalacjach przemysłowych, może powodować spadek ich efektywności, a w konsekwencji tego prowadzić do awarii i strat finansowych.

Co więcej, tworząca się na różnych powierzchniach użytkowych powłoka, często stanowi przyczynę groźnych zatruć.

Z tego powodu szczególne znaczenie ma nie tylko jej regularne usuwanie, ale przede wszystkim zapobieganie jej powstawaniu.

Środki chemiczne do walki z biofilmem – co warto wiedzieć?

Jak skutecznie walczyć z biofilmem?

W walce z biofilmem wykorzystuje się liczne środki chemiczne. W myśl zasady, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć” najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów, które hamują rozwój biofilmu, zanim ten doprowadzi do poważnych konsekwencji.

W strategii zwalczania biofilmu kluczową rolę odgrywa tym samym profilaktyka. 

Ryzyko jego rozprzestrzeniania ogranicza m.in. częste mycie i dezynfekowanie powierzchni użytkowych, układów i instalacji. Duże znaczenie ma również zastosowanie biocydów.

Biocydy to substancje chemiczne, które uzdatniają wodę oraz przeciwdziałają rozwojowi bakterii, grzybów i glonów odpowiadających za powstawanie biofilmu.

Czy biofilm stanowi problem w Twojej instalacji?
Zleć wykonanie analizy fizykochemicznej przez naszego eksperta

Pomożemy Ci rozwiązać problem biofilmu i znaleźć dostosowany preparat, który zoptymalizuje właściwości wody w procesie produkcji. Porozmawiaj z ekspertem Global Concepts, aby poznać najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy.

Aby uniknąć powstawania biofilmu, warto pomyśleć też o stosowaniu w instalacjach materiałów, które nie zwiększają podatności na jego rozwój. Do takich należy np. stal kwasoodporna. Jeśli jednak dojdzie już do wytworzenia błony biologicznej, same środki chemiczne mogą okazać się niewystarczające.

W takich przypadkach konieczne są działania mechaniczne. W usuwaniu warstwy osadów i szlamu skuteczne okazuje się np. skrobanie i szorowanie zainfekowanych powierzchni połączone z użyciem środków czyszczących i dezynfekujących.

Preparaty chemiczne przeciwdziałające biofilmowi

Biocyd nieutleniający – mieszanina DBNPA. Nr pozw. biobójczego: 9103/23, posiada atest PZH.

Biocyd nieutleniający – mieszanina izotiazolu. Nr pozw. biobójczego: 4609/11, posiada atest PZH.

Wodny roztwór dwutlenku chloru.,biocyd utleniający. Nr pozw. biobójczego: 1160/04, posiada atest PZH.

Mieszaninia polimerowo-biocydowa. Niezwykle skuteczny przeciwko bakteriom Legionella.