Co należy wiedzieć o zmiękczaniu wody?

18sty2022

Co należy wiedzieć o zmiękczaniu wody?

Woda w niektórych gałęziach przemysłu jest elementem niezbędnym, pozwalającym na pracę różnego rodzaju urządzeń oraz układów. Aby wszystkie elementy mogły poprawnie pracować, woda powinna zostać odpowiednio zmiękczona. Pominięcie tego etapu ma znaczący wpływ na działanie sprzętów, mogąc powodować ich uszkodzenie bądź całkowite zniszczenie, wyłączając tym samym sporą część zespołu przemysłowego z użytku.

Jakie są najważniejsze informacje na temat zmiękczania wody w przemyśle?

Woda wykorzystywana w przemyśle nazywana jest wodą przemysłową, którą można podzielić na trzy kategorie. Pierwszą z nich jest woda surowa, pobierana bezpośrednio ze studni i nie poddawana procesom oczyszczania. Wykorzystuje się ją w procesach, gdzie nie wymaga się określonej jakości. Woda przemysłowa, która zostaje poddana różnym procesom oczyszczającym i uzdatniającym nazywana jest wodą oczyszczoną. Wykorzystywana jest w większości procesów przemysłowych. Trzecim rodzajem jest woda wtórna, będąca odpadem po procesach produkcyjnych, wykorzystywana w podobny sposób jak woda surowa.

Woda wykorzystywana w układach technologicznych powinna zostać poddana odpowiednim procesom, tak aby nie wpłynąć negatywnie na maszyny. Wysoka twardość wody odkłada się na urządzeniach pod postacią kamienia kotłowego, zmniejszającego wydajność urządzeń. Aby uniknąć tego zjawiska stosuje się zmiękczacze wody. Ich praca polega na usuwaniu twardości za pomocą wymiany jonowej. Za pomocą cyklu sodowego na kationicie silnie kwaśnym usuwana jest twardość ogólna, w której skład wchodzi twardość niewęglowodanowa oraz węglowodanowa.

To, jaki rodzaj zmiękczacza do wody sprawdzi się najlepiej, zależy od kilku czynników. Na wybór odpowiedniego urządzenia przemysłowego wpływa twardość wody surowej, przepływ  hydrauliczny, a także czas tworzenia się solanki, koniecznej do regeneracji żywicy jonowymiennej.  Ich rodzaj będzie zależał również od wielkości przedsiębiorstwa i jego potrzeb. Obecnie proces zmiękczania został w większości zautomatyzowany, co znacznie usprawnia pracę maszyn, a co za tym idzie, całego przedsiębiorstwa.

  • 18 sty, 2022
  • Global Concepts 2000
  • 0 Comments

Share This Story