Co warto wiedzieć o zmiękczaczach do wody?

21wrz2022

Co warto wiedzieć o zmiękczaczach do wody?

Twarda woda przyczynia się do powstawania tzw. kamienia kotłowego, czyli charakterystycznego biało-żółtego osadu, który obniża sprawność urządzeń i instalacji. Pojawienie się kamienia istotnie skraca żywotność sprzętów, a w przyszłości może nawet przyczyniać się do awarii całych instalacji. W myśl zasady, iż lepiej zapobiegać niż ponosić koszty naprawy lub mierzyć się z przestojami produkcyjnymi, warto pomyśleć o sposobach zmiękczania wody. Jednym z nich jest montaż stacji zmiękczania wody.

Jak działa zmiękczacz do wody?

Zmiękczacz redukuje twardość wody na drodze tzw. wymiany jonowej. Cały proces zmiękczania wody polega na tym, że jony wapnia i magnezu wymieniane są na jony sodu. Dzieje się to wskutek przepływu wody przez żywicę jonowymienną. Zdolność do wymiany jonowej nie jest jednak nieograniczona. Z czasem skuteczność tego procesu słabnie, a złoża wymagają regeneracji. Taka regeneracja jest możliwa za sprawą roztworu soli kuchennej. Uzupełnienie jej braków sprawia, że urządzenie odzyskuje skuteczność.

Jak dobierać stacje zmiękczania wody?

Wybór właściwego zmiękczacza do wody nie jest prosty. Podjęcia decyzji nie ułatwia mnogość dostępnych na rynku urządzeń. Wśród popularnych rodzajów stacji zmiękczania wody wymienić można np. zmiękczacze jednokolumnowe, dwukolumnowe lub w układzie MULTI. Różnice między nimi dotyczą również sposobu sterowania. Co zatem uwzględnić przy zakupie? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę potrzeby konkretnego przedsiębiorstwa, rodzaj i wielkość produkcji oraz specyficzne wymogi techniczne. Przy wyborze nie można także pominąć zdolności jonowymiennych urządzenia. Szczególnie ważne są wartości, takie jak:

  • twardość wody surowej,
  • przepływ hydrauliczny,
  • czas tworzenia się solanki, potrzebnej do regeneracji żywicy.
  • 21 wrz, 2022
  • Global Concepts 2000
  • 0 Comments

Share This Story