Co zrobić gdy w kotle pojawi się czerwona woda?

15lip2021

Co zrobić gdy w kotle pojawi się czerwona woda?

Zmiana koloru wody w kotle CO zawsze oznacza kłopoty. Czerwona woda w kotle ma związek z zanieczyszczeniami obecnymi w wodzie kotłowej, które nie biorą się znikąd, ale są skutkiem zaniechania stosowania specjalnych preparatów uzdatniających wodę. Pozwalają one zapobiegać wytrącaniu się szkodliwych osadów, chroniąc jednocześnie przed korozją. Wyjaśniamy, dlaczego woda w kotle robi się czerwona i co zrobić, aby skutecznie pozbyć się problemu.

Czerwona woda w kotle – co jest przyczyną zmiany koloru?

Systemy grzewcze centralnego ogrzewania oraz systemy ciepłej wody użytkowej to układy zamknięte, dlatego o związanych z wodą kotłową problemach, dowiadujemy się najczęściej, gdy są one dość zaawansowane. Wówczas pojawiają się problemy z funkcjonowaniem kotła CO, które mają wpływ na efektywność działania instalacji, a w przypadku ciepłej wody użytkowej zauważamy, że z kranu płynie woda o kolorze odbiegającym od normy. To dość częste problemy właścicieli prywatnych domów oraz mieszkańców budynków wielomieszkaniowych.  Najczęściej ich przyczyną jest kamień kotłowy, który wytrąca się pod wpływem działania wysokiej temperatury i zachwiania równowagi wapniowo-węglanowej. Za zmianę koloru wody kotłowej odpowiedzialne są także osady żelaza, które zostają wypłukiwane z rur stalowych oraz rur ocynkowanych i niszcząca elementy instalacji korozja.

Jak rozwiązać problem czerwonej wody kotłowej?

Aby woda kotłowa nie ulegała zanieczyszczeniu, które związane jest z wytrącaniem się różnego rodzaju osadów, konieczne jest systematyczne dbanie o jej jakość. Wbrew pozorom, nie jest ona obojętna dla działania instalacji oraz komfortu i zdrowia korzystających z nich osób. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość wody użytkowej, w której na skutek obecności kamienia kotłowego oraz innych zanieczyszczeń mogą także rozwijać się szkodliwe bakterie. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku zmiany koloru wody kotłowej, jest zastosowanie odpowiednio dobranego środka do jej oczyszczenia. Oferujemy profesjonalne preparaty do usuwania kamienia kotłowego oraz innych zanieczyszczeń z wody kotłowej. Dzięki nim możliwe jest nie tylko szybkie oczyszczenie instalacji z osadów, ale także skuteczne zapobieganie ponownemu wystąpieniu problemu.

W przypadku wody kotłowej skuteczna profilaktyka i szybka reakcja po zaobserwowaniu zmiany koloru wody to gwarancja ograniczenia ryzyka związanego z destrukcyjnym działaniem zanieczyszczeń na elementy instalacji, jak również ryzyka skażenia biologicznego wody przeznaczonej do celów użytkowych.

  • 15 lip, 2021
  • Global Concepts 2000
  • 0 Comments

Share This Story