Czym są inhibitory korozji?

28lis2022

Czym są inhibitory korozji?

Korozja to proces stopniowego niszczenia, najczęściej metalowych powierzchni na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych. W jej efekcie pojawiają się rdzawe naloty i zacieki, które osłabiają strukturę materiału i prowadzą do jego destrukcji. W wielu przypadkach procesowi korozji można jednak zapobiec lub skutecznie go spowolnić. Służą temu np. specjalne produkty hamujące proces niszczenia materiałów zwane inhibitorami korozji. Na czym polega ich działanie i kiedy się je stosuje?

Jak działają inhibitory korozji?

Na rynku znaleźć można przynajmniej kilka rodzajów inhibitorów korozji, które działają na odmiennych zasadach. Wśród nich do najczęściej wykorzystywanych zaliczyć można jednak adsorpcyjne inhibitory korozji. Tego typu produkty zawierają związki organiczne i nieorganiczne, które tworzą warstwę ochronną na powierzchni narażonego na korozję materiału. Ta zabezpiecza go przed oddziaływaniem czynników środowiskowych, co w konsekwencji zapobiega powstawaniu zmian korozyjnych. Co ważne, inhibitory korozji nie służą do walki z powstałą już korozją, ale chronią przed jej rozwojem. Dodatkowo też regulują poziom pH w instalacjach oraz zabezpieczają je przed odkładaniem się osadów np. z kamienia kotłowego.

Gdzie wykorzystuje się inhibitory korozji?

Inhibitory korozji znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się je np. w motoryzacji, przemyśle elektronicznym i grzewczym. Nieocenioną rolę odgrywają m.in. w obiegach kotłowych oraz układach chłodniczych. Służą do uzdatniania wody w kotłach parowych, kotłach wodnych oraz wytwornicach pary. Nierzadko stosuje się je również w instalacjach, które mają bezpośredni kontakt z produktami spożywczymi. Bezpieczeństwo ich stosowania jest potwierdzone m.in. atestami PZH Higieny Żywienia.

  • 28 lis, 2022
  • Global Concepts 2000
  • 0 Comments

Share This Story