Dlaczego biofilm jest tak dużym zagrożeniem?

20gru2022

Dlaczego biofilm jest tak dużym zagrożeniem?

Biofilm to rodzaj błony biologicznej, która składa się z licznych żywych mikroorganizmów, bakterii, grzybów i glonów. Taka wielokomórkowa struktura, otoczona warstwą ochronnego śluzu, jest wyjątkowo odporna np. na działanie wysokiej temperatury oraz preparatów bakteriobójczych. Tak trudne do zwalczenia drobnoustroje mogą stanowić poważne zagrożenie. W dzisiejszym wpisie sprawdzamy, o jakim zagrożeniu mowa.

Jakie zagrożenie stwarza biofilm?

Biofilm kumuluje się na różnych powierzchniach użytkowych oraz w trudno dostępnych zakamarkach sprzętów i instalacji wykorzystujących wodę przemysłową. W wyniku tego prowadzi m.in. do obniżenia ich ogólnej efektywności, w tym szczególnie sprawności układów chłodzenia. Zwarte warstwy szlamu i osadów obecne np. w rurociągach mogą też stać się przyczyną ich zatykania. Poza tym biofilmy pogarszają właściwości komponentów instalacji oraz zwiększają podatność na powstawanie korozji. W efekcie tego narażają przedsiębiorców na występowanie awarii, które mogą skutkować przestojami produkcyjnymi, a co się z tym wiąże i stratami finansowymi.

Czy biofilm może być groźny dla ludzi?

Błona biologiczna pełna żywych mikroorganizmów jest nie tylko zagrożeniem dla układów i instalacji, ale i też ludzi. Bakterie i grzyby, wchodzące w jej skład, przenikają do organizmów np. wraz z żywnością. Takie skażone produkty mogą wywoływać infekcje, zatrucia pokarmowe, a nawet groźne epidemie.

Aby uniknąć rozwoju biofilmów, a tym samym zapobiec poważnym konsekwencjom, lepiej więc od początku dbać o czystość i dezynfekcję wszelkich układów i instalacji przemysłowych. Dodatkowo warto też stosować odpowiednie środki chemiczne takie jak np. biocydy. Te służą do uzdatniania wody chłodzącej oraz hamują rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

  • 20 gru, 2022
  • Global Concepts 2000
  • 0 Comments

Share This Story