Jak skutecznie chronić urządzenia przemysłowe przed korozją?

30sty2024

Jak skutecznie chronić urządzenia przemysłowe przed korozją?

Wiele elementów infrastruktury przemysłowej służącej do transportu, przechowywania i wykorzystywania wody jest wykonanych ze stali. Metal ten ma wprawdzie wysoką wytrzymałość na obciążenia mechaniczne i wpływ wielu substancji chemicznych, lecz jednocześnie z uwagi na dużą zawartość żelaza jest podatny na korozję. W krótkim czasie może ona doprowadzić do poważnych uszkodzeń rurociągów, zbiorników bądź używanej armatury np. zaworów czy elementów potrzebnych do filtracji albo wymuszania przepływu. Rozwiązaniem, które pozwala wyeliminować ten problem, będą stosowane we właściwy sposób inhibitory korozji. Przekonajmy się, jaki jest mechanizm korozji i sprawdźmy, jak zapobiegają mu preparaty tego rodzaju.

Jak przebiega korozja?

Korozja to zjawisko polegające na utlenianiu metali. Może ona zachodzić na różne sposoby, jednak najczęściej pojawia się tam, gdzie metal ma bezpośredni kontakt z wodą. Ułatwia to wytrącanie się atomów tlenu i za sprawą różnicy potencjałów elektrycznych powoduje tworzenie się tlenków. Stal z uwagi na wysoką zawartość żelaza jest niezwykle podatna na ten proces. Rdzewienie można ograniczyć, używając specjalnych stopów zawierających chrom lub wzbogaconych także niklem i molibdenem, oznacza to istotny wzrost kosztów i zwykle bywa nieopłacalne w przypadku większych systemów. Tańszym, a równie skutecznym wyjściem jest postawienie na inhibitory korozji.

Co trzeba wiedzieć o inhibitorach korozji?

Inhibitory korozji to substancje, które są w stanie wiązać wolne cząsteczki tlenu rozpuszczonego w wodzie lub uwalnianego do niej w wyniku procesów elektrochemicznych. Dzięki temu, że działają one bardzo skutecznie, na powierzchniach elementów metalowych nie pojawia się rdza. Co ważne, nie zmieniają one istotnych z punktu widzenia funkcji pełnionych przez rozmaite instalacje przemysłowe parametrów wody i są bezpieczne dla środowiska naturalnego.

  • 30 sty, 2024
  • Global Concepts 2000
  • 0 Comments

Share This Story