Jak zapobiegać korozji w kotłach?

Systemy centralnego ogrzewania są powszechną formą dystrybucji energii grzewczej zarówno w sieciach ciepłowniczych, jak i instalacjach montowanych w budynkach obsługiwanych przez własny kocioł.

Choć woda jest tu optymalnym wyborem, ponieważ ma wysoką pojemność cieplną, a przy tym jest stosunkowo tania i łatwa do przemieszczania, to z jej użyciem łączą się dwa podstawowe problemy związane z pojawianiem się rdzy oraz zjawiskiem odkładania się kamienia kotłowego.

Można sobie z nimi poradzić, decydując się na zastosowanie odpowiednich chemikaliów, w tym inhibitorów korozji do instalacji co. Przyjrzyjmy się bliżej temu, dlaczego są one konieczne i sprawdźmy, na jakiej zasadzie działają.

Jak zapobiegać korozji w kotłach?

Dlaczego systemy C.O. są zagrożone korozją?

W instalacjach grzewczych używana jest woda o dość wysokiej lub średniej temperaturze, zależnie od zastosowanego urządzenia. W przypadku kotłów wysokotemperaturowych będzie to nawet 90°C, a przy średniotemperaturowych około 60°C.

W takich warunkach zjawisko uwalniania tlenu znajdującego się w wodzie jest znacznie ułatwione, w szybkim tempie może więc dochodzić do tworzenia się tlenków żelaza i niszczenia elementów infrastruktury.

Nawet jeżeli nie powoduje to od razu perforacji oraz powstania nieszczelności, to oznacza zagrożenie drobinami rdzy unoszącej się wraz z wodą, która łącząc się z kamieniem, przyspiesza zmniejszanie przepływu, a ponadto może uszkodzić pompy i zawory.

Masz problem z korozją w swoim układzie wodnym?
Zleć wykonanie analizy fizykochemicznej przez naszego eksperta

Pomożemy Ci rozwiązać problem korozji i znaleźć dostosowany preparat, który zoptymalizuje właściwości wody w procesie produkcji. Porozmawiaj z ekspertem Global Concepts, aby poznać najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy.

Jak walczyć z korozją?

Istnieją różne sposoby ograniczenia ryzyka pojawienia się korozji. W przypadku instalacji grzewczych najskuteczniejsze okaże się użycie inhibitora korozji, który będzie w stanie wychwytywać wolny tlen, a tym samym zmniejszać szanse na to, że dojdzie do procesu utleniania żelaza.

Należy też podkreślić, że inhibitory korozji są dość tanie oraz łatwe w stosowaniu, a ich obecność w żaden sposób nie pogarsza parametrów użytkowych instalacji.

Środki ochrony przed korozją

Produkt do ochrony antykorozyjnej układów chłodzenia ze stali galwanizowanej. Pasywacja skraplaczy na bazie kwasu siarkowego

Produkt do ochrony przed osadem i korozją, wysoce skoncentrowany. Posiada atest PZH.

Produkt do ochrony antykorozyjnej układów chłodzenia ze stali galwanizowanej. Pasywacja skraplaczy na bazie kwasu fosforowego.

Organiczny produkt bazujący na polimerach, skuteczny w wysokich temperaturach i strumieniach ciepła.