Jak zapobiegać korozji w kotłach?

19wrz2023

Jak zapobiegać korozji w kotłach?

Systemy centralnego ogrzewania są powszechną formą dystrybucji energii grzewczej zarówno w sieciach ciepłowniczych, jak i instalacjach montowanych w budynkach obsługiwanych przez własny kocioł. Choć woda jest tu optymalnym wyborem, ponieważ ma wysoką pojemność cieplną, a przy tym jest stosunkowo tania i łatwa do przemieszczania, to z jej użyciem łączą się dwa podstawowe problemy związane z pojawianiem się rdzy oraz zjawiskiem odkładania się kamienia kotłowego. Można sobie z nimi poradzić, decydując się na zastosowanie odpowiednich chemikaliów, w tym inhibitorów korozji do instalacji co. Przyjrzyjmy się bliżej temu, dlaczego są one konieczne i sprawdźmy, na jakiej zasadzie działają.

Dlaczego systemy C.O. są zagrożone korozją?

W instalacjach grzewczych używana jest woda o dość wysokiej lub średniej temperaturze, zależnie od zastosowanego urządzenia. W przypadku kotłów wysokotemperaturowych będzie to nawet 90°C, a przy średniotemperaturowych około 60°C. W takich warunkach zjawisko uwalniania tlenu znajdującego się w wodzie jest znacznie ułatwione, w szybkim tempie może więc dochodzić do tworzenia się tlenków żelaza i niszczenia elementów infrastruktury. Nawet jeżeli nie powoduje to od razu perforacji oraz powstania nieszczelności, to oznacza zagrożenie drobinami rdzy unoszącej się wraz z wodą, która łącząc się z kamieniem, przyspiesza zmniejszanie przepływu, a ponadto może uszkodzić pompy i zawory.

Jak walczyć z korozją?

Istnieją różne sposoby ograniczenia ryzyka pojawienia się korozji. W przypadku instalacji grzewczych najskuteczniejsze okaże się użycie inhibitora korozji, który będzie w stanie wychwytywać wolny tlen, a tym samym zmniejszać szanse na to, że dojdzie do procesu utleniania żelaza. Należy też podkreślić, że inhibitory korozji są dość tanie oraz łatwe w stosowaniu, a ich obecność w żaden sposób nie pogarsza parametrów użytkowych instalacji.

  • 19 wrz, 2023
  • Global Concepts 2000
  • 0 Comments

Share This Story