Jakie czynniki wpływają na jakość wody w instalacjach przemysłowych?

Procesy technologiczne wykonywane w różnych gałęziach przemysłu często wiążą się z koniecznością używania wody. Jest ona potrzebna jako doskonały rozpuszczalnik, chłodziwo lub ciecz pozwalająca na efektywny przesył energii cieplnej, a także surowiec stosowany bezpośrednio.

Bez wody nie będzie też możliwe wytwarzanie pary, mycie i spłukiwanie elementów linii produkcyjnych i rozmaitych instalacji. Przy konkretnych zadaniach nie obejdzie się jednak bez zapewnienia właściwej jakości wody za sprawą montażu odpowiednich systemów uzdatniających np. urządzeń do zmiękczania wody.

Przyjrzyjmy się największym zagrożeniom, z jakimi trzeba się uporać i sprawdźmy, jakie metody sprawdzają się przy tym najlepiej.

Zagrożenia dla jakości wody

Woda może zwierać wiele substancji, które przekładają się na jej jakość oraz wpływ, jaki wywiera na stosowaną w konkretnym przypadku infrastrukturę.

Wśród największych problemów znajdzie się korozja polegająca na utlenianiu metalu mającego bezpośredni kontakt z wodą lub narażonego na podwyższoną wilgotność, ponieważ prowadzi do uszkodzenia wykonanych z niego komponentów.

Wyzwaniem jest wysoka twardość, która skutkuje tworzeniem się i odkładaniem kamienia kotłowego.

Jest on niepożądany, gdyż blokuje przepływ, zmniejsza przewodność cieplną elementów, a także może uszkadzać armaturę.

Dużym kłopotem będzie osadzanie się na ściankach rur, zbiorników czy innych urządzeń biofilmu, czyli życia biologicznego składającego się z bakterii, wirusów oraz grzybów, które uwalniają do wody toksyczne substancje i swoje formy przetrwalnikowe, szybko roznosząc się po całym systemie.

Masz problem z jakością wody w produkcji?
Zleć wykonanie analizy fizykochemicznej przez naszego eksperta

Pomożemy Ci rozwiązać problem jakości wody i znajdziemy dostosowany preparat, który zoptymalizuje właściwości wody w procesie produkcji. Porozmawiaj z ekspertem Global Concepts, aby poznać najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy.

Jak przeciwdziałać zagrożeniom?

Sposobem na uzyskanie wody odpowiedniej jakości jest korzystanie z urządzeń i preparatów pozwalających na jej efektywne uzdatnienie. W przypadku rdzy pomogą dobre inhibitory korozji. Do walki z kamieniem przydadzą się stacje zmiękczające, a z biofilmem można poradzić sobie za sprawą właściwie dobranych biocydów.

Preparaty chroniące wodę w procesie produkcji

Produkt do ochrony antykorozyjnej układów chłodzenia ze stali galwanizowanej. Pasywacja skraplaczy na bazie kwasu fosforowego.

Produkt do ochrony antykorozyjnej układów chłodzenia ze stali galwanizowanej. Pasywacja skraplaczy na bazie kwasu siarkowego

Produkt do ochrony przed korozją i osadem na bazie kombinacji amin filmujących i neutralizujących

Kontrola kamienia i zasadowości w układach zamkniętych. Posiada atest PZH.