Jakie działanie wykazuje sól tabletkowa?

27paź2022

Jakie działanie wykazuje sól tabletkowa?

Sól tabletkowa znana jest również pod nazwą sól techniczna. Powstaje na bazie soli spożywczej o zawartości chlorku sodu do 99,5%. Nie zawiera innych związków mineralnych, dzięki czemu przy jej użyciu nie powstają tzw. złogi solne. Sól tabletkową szeroko wykorzystuje się w przemyśle oraz gastronomii. Stosuje się ją m.in. w zmywarkach do naczyń. Niemniej innym równie popularnym zastosowaniem jest też wykorzystywanie jej do regeneracji żywicy jonowymiennej w zmiękczaczach do wody. Jaką funkcję pełni w tego typu urządzeniach?

Jak działa sól tabletkowa?

Stosowanie soli tabletkowej w zmiękczaczach do wody pozwala oczyszczać złoże jonowe z przechwyconych z wody jonów wapnia i magnezu. Jony wapnia i magnezu odpowiadają za twardość wody, którą eliminuje się właśnie w procesie zmiękczania przy zastosowaniu żywicy jonowymiennej. Samo zmiękczanie polega na tym, że jony wapnia i magnezu zamieniane są na jony neutralne znajdujące się w złożu filtracyjnym. Użycie soli służy zatem regeneracji tej żywicy, która dzięki tzw. solance (czyli roztworowi soli tabletkowej i wody) zostaje oczyszczona z niepożądanych zanieczyszczeń i tym samym odzyskuje swoje właściwości.

Bez regularnego stosowania soli tabletkowej wypłukiwanie jonów wapnia i magnezu ze złoża jonowego nie byłoby możliwe. Sól tabletkowana odgrywa zatem istotną rolę dla prawidłowej pracy zmiękczaczy do wody. Właściwa praca zmiękczaczy do wody z kolei przekłada się na efektywniejsze działanie i dłuższą żywotnością wszystkich urządzeń w domu i w przemyśle. Dzięki stosowaniu soli tabletkowej eliminuje się ryzyko osadzania kamienia kotłowego na sprzęcie i instalacjach. To nie tylko wyklucza powstawanie charakterystycznego nalotu np. w czajniku, ale także zapobiega poważniejszym awariom np. systemu grzewczego.

  • 27 paź, 2022
  • Global Concepts 2000
  • 0 Comments

Share This Story