Jakie mogą być przyczyny pojawiania się osadów w kotłach?

26lis2021

Jakie mogą być przyczyny pojawiania się osadów w kotłach?

Sprawna praca urządzeń grzewczych wymaga dobrego współdziałania wszystkich elementów instalacji. Na jej efektywność w dużym stopniu wpływają jednak nie tylko sam kocioł, armatura czy zainstalowany system dystrybucji ciepła, ale także parametry używanej wody. Jednym z większych problemów mogą być gromadzące się wewnątrz urządzeń zanieczyszczenia. Zbierający się osad w kotle znacznie obniża możliwość skutecznego funkcjonowania, a przy tym prowadzi do licznych awarii. Sprawdźmy, czym grozi wytrącanie się osadów, skąd się one biorą i jak można się ich pozbyć.

Dlaczego osady są niebezpieczne?

Zbierające się w instalacji grzewczej osady znacznie ograniczają możliwość efektywnego przekazywania ciepła. Narastające osady wewnątrz wymienników, działają jak bardzo skuteczne izolatory. Przyczyniają się też do rozwoju korozji, a co gorsza z czasem zmniejszają przepływ, aż do jego całkowitego wstrzymania. Odrywające się fragmenty osadu nierzadko blokują instalację, mogą też uszkadzać zawory i pompy. W przypadku kotła gromadzenie osadu wymusza pracę z wyższą mocą i wpływa na wzrost zużycia opału.

Z czego składają się osady kotłowe?

Osady kotłowe to efekt obecności w używanej wodzie dużych ilości magnezu i wapnia. Kluczowe znaczenie ma tu wodorowęglan magnezu Mg(HCO3)2 oraz wodorowęglan wapnia Ca(HCO3)2, które w wysokiej temperaturze tworzą nierozpuszczalne w wodzie węglan magnezu MgCO3 i wodorotlenek magnezu Mg(OH)2. Kamień kotłowy często składa się jednak również z rozpuszczonych w wodzie tlenków metali, a także siarczanów, krzemianów oraz chlorków.

Jak radzić sobie z gromadzeniem się osadów?

Sposobem na zmniejszenie ilości osadów jest dbanie o odpowiednie parametry wody kotłowej. Doraźną metodą usuwania kamienia jest stosowanie preparatów zawierających rozpuszczające go kwasy. Jedną z metod uzdatniania wody do celów grzewczych będzie jej właściwa filtracja np. odwrócona osmoza, gwarantująca pozbycie się potencjalnie szkodliwych związków oraz okresowe dodawanie do niej odpowiednich środków, w tym inhibitorów korozji oraz odkamieniaczy.

  • 26 lis, 2021
  • Global Concepts 2000
  • 0 Comments

Share This Story