Jakie są nowoczesne metody uzdatniania wody?

Woda jest niezbędna do celów spożywczych, higienicznych, a także przemysłowych, będąc znakomitym chłodziwem, rozpuszczalnikiem, środkiem do mycia i spłukiwania, a także składnikiem wielu produktów od napojów po rozmaite chemikalia.

By można ją wykorzystać trzeba jednak zadbać o jej optymalny w danym zastosowaniu skład. W tym celu stosuje się różne technologie uzdatniania wody pitnej i technologicznej.

Przekonajmy się, jakie metody są używane najczęściej.

Jakie są nowoczesne metody uzdatniania wody?

Jakimi metodami uzdatnia się wodę?

Woda może zawierać wiele dodatkowych substancji, z których część w odpowiednich ilościach okaże się cenna, jak choćby magnez, sód czy potas pożądane w wodzie pitnej we właściwych stężeniach.

Inne mogą jednak stanowić groźne zanieczyszczenie, a tym samym tworzyć np. podwyższone ryzyko zatrucia czy uszkodzenia stosowanej do przesyłu i magazynowania wody infrastruktury.

Sposobem na pozbywanie się zbędnych związków i mikroorganizmów będzie filtracja mechaniczna, używanie prawidłowo dobranych środków chemicznych, a także rozmaitych oddziaływań fizycznych np. promieniowania ultrafioletowego.

Czy potrzebujesz stacji uzdatniania wody w swojej firmie?
Skontaktuj się z naszym ekspertem, który udzieli wszelkich informacji.

Zamontujemy odpowiednią stację zmiękczania i znajdziemy dostosowany preparat, który zoptymalizuje właściwości wody w procesie produkcji. Porozmawiaj z ekspertem Global Concepts, aby poznać najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy.

Jak najczęściej uzdatnia się wodę?

Zwykle proces uzdatniania wody jest prowadzony wieloetapowo i łączy oddziaływania różnego rodzaju. Na ogół w tym celu używa się kolejno podłączonych do instalacji filtrów, które usuwają większe cząsteczki zanieczyszczeń dzięki specjalnym siatkom czy substancjom porowatym lub złożom mineralnym, a następnie wpływają na skład chemiczny wody, powodując wiązanie lub rozpad części związków.

W ten sposób można powodować zmiękczenie wody, redukować niebezpieczeństwo powstawania kamienia czy zmniejszać zawartość żelaza lub manganu. Nierzadko woda jest też poddawana procesowi odwróconej osmozy, który skutecznie eliminuje wszelkiego typu ciała obce. Wśród stosowanych rozwiązań znajduje się też m.in. ozonowanie wody lub naświetlanie jej promieniami ultrafioletowymi.