Jakie substancje wpływają na powstawanie osadu w kotłach?

Dbanie o odpowiednią jakość wody wymaga korzystania z rozmaitych urządzeń technicznych pozwalających na pozbywanie się z niej zanieczyszczeń oraz wszelkiego rodzaju substancji niepożądanych.

Jednym z rozwiązań przydatnych zarówno w gospodarstwach domowych, jak i zastosowaniach przemysłowych, są urządzenia do zmiękczania wody, które znacznie redukują niebezpieczeństwo pojawiania się tzw. kamienia kotłowego.

Przekonaj się, dlaczego ich stosowanie okaże się niezbędne i sprawdź, co można dzięki nim zyskać.

Jakie substancje wpływają na powstawanie osadu w kotłach?

Jakie zagrożenia niesie powstawanie kamienia kotłowego?

Kamień kotłowy to warstwa osadu powstającego wewnątrz infrastruktury służącej do przesyłania i magazynowania wody. Pojawia się on na powierzchni zbiorników, rur, a także zaworów i pomp.

Jego obecność powoduje ograniczenie przepływu, unieruchamia elementy armatury, a także zmniejsza możliwość przekazywania energii cieplnej.

Odspajające się fragmenty osadu mogą też uszkadzać rozmaite urządzenia – zatykać dysze, powodować zacieranie się tłoków w pompach bądź uniemożliwiać domykanie się zaworów.

Zmuszają też do zwiększenia częstotliwości wymiany filtrów.

Czy masz problem z osadami w kotle wody?
Zleć wykonanie analizy fizykochemicznej przez naszego eksperta

Pomożemy Ci rozwiązać problem z osadami i znajdziemy dostosowany preparat, który zoptymalizuje właściwości wody w procesie produkcji. Porozmawiaj z ekspertem Global Concepts, aby poznać najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy.

Skąd bierze się kamień kotłowy i jak się go pozbyć?

Kamień kotłowy powstaje zwykle w wodzie o temperaturze wyższej niż 37°C i jest efektem pojawiania się nierozpuszczalnych w wodzie: węglanu wapnia, węglanu magnezu i powstającego w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu.

Wytrącają się one tam, gdzie w wodzie znajduje się duża ilość wodorowęglanu magnezu i wodorowęglanu wapnia. Warto pamiętać, że złogi z kamienia kotłowego mogą sprzyjać odkładaniu się innych substancji np. tlenków żelaza, siarczanów wapnia czy związków krzemu.

Stanowią też znakomite podłoże do powstawania tzw. biofilmu, czyli zanieczyszczających wodę skupisk bakterii, pierwotniaków i wirusów. Sposobem na zmniejszenie problemów z powstawaniem kamienia jest zmiękczanie wody, a więc redukcja stężenia węglanu wapnia.

Osad można usuwać preparatami zawierającymi odpowiednią kompozycję kwasów. Zmiękczanie i odkamienianie wody jest najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z działanie instalacji.

Preparaty do usuwania osadów w kotłach przemysłowych

Kwasowy produkt do czyszczenia układów wodnych, oparty na inhibitowanym kwasie fosforowym.

Produkt do usuwania zanieczyszczeń powodowanych przez tlenki, osady kamienia, osady soli, itd.

Produkt do usuwania zanieczyszczeń powodowanych przez tlenki, osady kamienia, osady soli, itd.

Kwasowy produkt do czyszczenia układów wodnych, oparty na inhibitowanym kwasie solnym.