Jakie substancje wpływają na powstawanie osadu w kotłach?

29paź2023

Jakie substancje wpływają na powstawanie osadu w kotłach?

Dbanie o odpowiednią jakość wody wymaga korzystania z rozmaitych urządzeń technicznych pozwalających na pozbywanie się z niej zanieczyszczeń oraz wszelkiego rodzaju substancji niepożądanych. Jednym z rozwiązań przydatnych zarówno w gospodarstwach domowych, jak i zastosowaniach przemysłowych, są urządzenia do zmiękczania wody, które znacznie redukują niebezpieczeństwo pojawiania się tzw. kamienia kotłowego. Przekonaj się, dlaczego ich stosowanie okaże się niezbędne i sprawdź, co można dzięki nim zyskać.

Jakie zagrożenia niesie powstawanie kamienia kotłowego?

Kamień kotłowy to warstwa osadu powstającego wewnątrz infrastruktury służącej do przesyłania i magazynowania wody. Pojawia się on na powierzchni zbiorników, rur, a także zaworów i pomp. Jego obecność powoduje ograniczenie przepływu, unieruchamia elementy armatury, a także zmniejsza możliwość przekazywania energii cieplnej. Odspajające się fragmenty osadu mogą też uszkadzać rozmaite urządzenia – zatykać dysze, powodować zacieranie się tłoków w pompach bądź uniemożliwiać domykanie się zaworów. Zmuszają też do zwiększenia częstotliwości wymiany filtrów.

Skąd bierze się kamień kotłowy i jak się go pozbyć?

Kamień kotłowy powstaje zwykle w wodzie o temperaturze wyższej niż 37°C i jest efektem pojawiania się nierozpuszczalnych w wodzie: węglanu wapnia, węglanu magnezu i powstającego w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu. Wytrącają się one tam, gdzie w wodzie znajduje się duża ilość wodorowęglanu magnezu i wodorowęglanu wapnia. Warto pamiętać, że złogi z kamienia kotłowego mogą sprzyjać odkładaniu się innych substancji np. tlenków żelaza, siarczanów wapnia czy związków krzemu. Stanowią też znakomite podłoże do powstawania tzw. biofilmu, czyli zanieczyszczających wodę skupisk bakterii, pierwotniaków i wirusów. Sposobem na zmniejszenie problemów z powstawaniem kamienia jest zmiękczanie wody, a więc redukcja stężenia węglanu wapnia. Osad można usuwać preparatami zawierającymi odpowiednią kompozycję kwasów. Zmiękczanie i odkamienianie wody jest najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z działanie instalacji.

  • 29 paź, 2023
  • Global Concepts 2000
  • 0 Comments

Share This Story