Na czym polega filtracja mechaniczna?

22lis2022

Na czym polega filtracja mechaniczna?

Woda zarówno wodociągowa, jak i ta z własnego ujęcia może zawierać wiele zanieczyszczeń. Niektóre z nich da się zauważyć gołym okiem, a inne są trudne do zidentyfikowania bez odpowiednich badań laboratoryjnych. Aby ją oczyścić, stosuje się więc różne metody filtracji. Jedną z nich jest filtracja mechaniczna, którą uznaje się za wstępny etap uzdatniania. W dużym skrócie polega ona na usuwaniu tzw. zanieczyszczeń mechanicznych. O tym, co to dokładnie oznacza oraz jak przebiega taki proces, piszemy w dzisiejszym wpisie.

Filtracja mechaniczna wody – przebieg i znaczenie

Mechaniczne oczyszczanie wody bazuje na zastosowaniu specjalnych filtrów, dzięki którym redukuje się jej mętność. Za obecność zawiesin w wodzie odpowiadają wspomniane we wstępie zanieczyszczenia mechaniczne. Zalicza się do nich drobinki piasku, blaszki rdzy, resztki materiałów uszczelniających oraz inne cząstki stałe pogarszające jakość cieczy. Filtry mechaniczne, które je wychwytują, montuje się bezpośrednio na rurach na głównym ujęciu wody. To one zatrzymują nieczystości, przez co uniemożliwiają ich dalsze przemieszczanie się w instalacji. Ich zastosowanie nie tylko zatem poprawia przejrzystość wody, ale także zabezpiecza przewody i urządzenia AGD przed uszkodzeniami.

Rodzaje wkładów w filtrach mechanicznych i ich rola

W filtrach mechanicznych stosuje się kilka rodzajów wkładów. Różnią się one od siebie m.in. dokładnością filtracji wyrażaną w mikrometrach, rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane oraz sposobem oczyszczania. W tej ostatniej kategorii znaleźć można wkłady wymienne lub samoczyszczące z możliwością płukania przeciwprądowego. Dobór właściwego wkładu ma znaczenie dla skuteczności filtracji, a dokładniej wpływa na to, jakiej wielkości cząstki stałe zostaną zatrzymane.

  • 22 lis, 2022
  • Global Concepts 2000
  • 0 Comments

Share This Story