Środki chemiczne do walki z biofilmem – co warto wiedzieć?

28gru2022

Środki chemiczne do walki z biofilmem – co warto wiedzieć?

Biofilm, czyli zwarta błona biologiczna, w której składzie znajdują się liczne żywe mikroorganizmy, stwarza duże zagrożenie. Warstwa szlamu i osadu, odkładająca się w instalacjach przemysłowych, może powodować spadek ich efektywności, a w konsekwencji tego prowadzić do awarii i strat finansowych. Co więcej, tworząca się na różnych powierzchniach użytkowych powłoka, często stanowi przyczynę groźnych zatruć. Z tego powodu szczególne znaczenie ma nie tylko jej regularne usuwanie, ale przede wszystkim zapobieganie jej powstawaniu.

Jak skutecznie walczyć z biofilmem?

W walce z biofilmem wykorzystuje się liczne środki chemiczne. W myśl zasady, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć” najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów, które hamują rozwój biofilmu, zanim ten doprowadzi do poważnych konsekwencji. W strategii zwalczania biofilmu kluczową rolę odgrywa tym samym profilaktyka. Ryzyko jego rozprzestrzeniania ogranicza m.in. częste mycie i dezynfekowanie powierzchni użytkowych, układów i instalacji. Duże znaczenie ma również zastosowanie biocydów. Biocydy to substancje chemiczne, które uzdatniają wodę oraz przeciwdziałają rozwojowi bakterii, grzybów i glonów odpowiadających za powstawanie biofilmu.

Aby uniknąć powstawania biofilmu, warto pomyśleć też o stosowaniu w instalacjach materiałów, które nie zwiększają podatności na jego rozwój. Do takich należy np. stal kwasoodporna. Jeśli jednak dojdzie już do wytworzenia błony biologicznej, same środki chemiczne mogą okazać się niewystarczające. W takich przypadkach konieczne są działania mechaniczne. W usuwaniu warstwy osadów i szlamu skuteczne okazuje się np. skrobanie i szorowanie zainfekowanych powierzchni połączone z użyciem środków czyszczących i dezynfekujących.

  • 28 gru, 2022
  • Global Concepts 2000
  • 0 Comments

Share This Story