W jaki sposób inhibitory korozji chronią kotły?

16sie2021

W jaki sposób inhibitory korozji chronią kotły?

Instalacje narażone są na destrukcyjne działanie korozji. Możemy ograniczyć jej powstawanie, stosując specjalistyczne środki chemiczne o działaniu ochronnym. Zaliczamy do nich nowoczesne inhibitory korozji, dzięki którym kocioł zyskuje dłuższą żywotność oraz ograniczane jest ryzyko związane z pojawieniem się problemów z jego pracą. Wyjaśniamy, czym dokładnie są inhibitory korozji oraz w jaki sposób chronią elementy instalacji.

Inhibitory korozji – co to jest?

Instalacje CO oraz instalacje ciepłej wody użytkowej działają dzięki różnego rodzaju urządzeniom kotłowym. Zasilane są one wodą lub parą wodną, co sprzyja rozwojowi korozji. Powstawaniu korozji w kotle można zapobiegać, stosując inhibitory korozji, które służą w celu zmniejszenia negatywnego oddziaływania substancji chemicznych na strukturę metalu. Dzięki nim redukowany jest niekorzystny odczyn pH wody kotłowej i obecny w niej tlen, a także mogące sprzyjać korozji zanieczyszczenia w postaci m.in. kamienia kotłowego. Nowoczesne inhibitory korozji, które zostaną właściwie dobrane do rodzaju instalacji i będą systematycznie stosowane, gwarantują skuteczną ochronę kotła przed korozją i związanymi z nią awariami.

Inhibitory korozji – sposób działania

Inhibitory korozji, znane także jako środki antykorozyjne, hamują procesy odpowiedzialne za niszczenie kotłów grzewczych. Dzięki odpowiedniemu składowi chemicznemu działają na dwóch płaszczyznach, chroniąc powierzchnię metalu poprzez utworzenie specjalnej warstwy absorpcyjnej, a także redukując obecność odpowiedzialnych za powstawanie korozji związków m.in. tlenu, żelaza, osadu kotłowego oraz pH. Dzięki zastosowaniu inhibitorów korozji zyskujemy pewność, że instalacja jest właściwie chroniona przed szkodliwą dla metalowych powierzchni rdzą, co znacząco przekłada się na czas jej prawidłowego funkcjonowanie. Inhibitory korozji to jedne z najczęściej stosowanych w instalacjach kotłowych preparatów, dzięki którym możemy efektywnie zapobiegać rozwojowi korozji. Co ważne: inhibitory korozji nie redukują powstałych już uszkodzeń metalu, dlatego, zanim zostaną dodane do wody kotłowej, powinniśmy zastosować preparat usuwający kamień kotłowy oraz inne zanieczyszczenia z kotła. Dzięki temu w pełni wykorzystamy potencjał inhibitorów korozji oraz zmniejszymy ryzyko uszkodzenia utworzonej przez środek chemiczny warstwy adsorpcyjnej.

  • 16 sie, 2021
  • Global Concepts 2000
  • 0 Comments

Share This Story