Kiedy warto wykorzystać testy dipslide?

Mikroorganizmy, czyli m.in. bakterie i grzyby mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Ich obecności w wodzie, wytworzonych produktach lub na różnych powierzchniach użytkowych nie da się dostrzec gołym okiem.

Aby móc je zidentyfikować, konieczne bywa przeprowadzenie odpowiednich badań. Wśród nich wymienia się np. testy dipslide umożliwiające dokonanie samodzielnych pomiarów. Gdzie się je stosuje i co je wyróżnia?

Kiedy warto wykorzystać testy dipslide?

Zastosowanie testów dipslide

Testy dipslide służą do badania płynów i powierzchni. Szeroko wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Przykładowo znajdują zastosowanie przy testach żywności, określających jakość produktów, czystość mikrobiologiczną na różnych etapach ich produkcji oraz sprawność instalacji przemysłowych.

Testy dipslide stosuje się też przy analizach składu wody poddawanej uzdatnianiu. Dzięki nim określa się skuteczność uzdatniania wody oraz wykrywa ewentualne nieprawidłowości. Takie badania warto zatem stosować w każdym przypadku, gdy jakość uzdatnianej wody budzi wątpliwości.

Masz problem z wodą w swoim zakładzie produkcyjnym?
Zleć wykonanie analizy fizykochemicznej przez naszego eksperta

Pomożemy Ci rozwiązać problem z wodą i znaleźć dostosowany preparat, który zoptymalizuje właściwości wody w procesie produkcji. Porozmawiaj z ekspertem Global Concepts, aby poznać najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy.

Co charakteryzuje testy dipslide?

Tym, co charakteryzuje testy dipslide, jest uniwersalność zastosowań. Testy dostępne na rynku wyróżniają różne rodzaje podłoża, dzięki czemu można je stosować w odniesieniu do różnych płynów i powierzchni.

Produkty składają się z tworzywa sztucznego, na którym umieszczona została sterylna pożywka służąca do identyfikacji mikroorganizmów. Taką pożywkę zanurza się w cieczy lub dociska do poddawanej badaniu powierzchni. Przy zachowaniu odpowiednich warunków na czas inkubacji oczekuje się 48 godzin.

Na przykładzie uzdatnianej wody, efektywność zastosowanych rozwiązań potwierdza niski wzrost mikrobiologiczny. Wysoki oznacza z kolei konieczność ponownego wykonania testu lub sprawdzenia systemu uzdatniania.

Testy dipslide w ofercie Global Concepts

Dla małych zastosowań polecamy inkubator GNAT, który posiada 2 dipslides i utrzymuje temperaturę do 30°C.

Testy dipslide są sposobem mikrobiologicznego badania płynów lub powierzchni.