Osady biologiczne
Osady biologiczne w otwartych systemach wody chłodzącej są rezultatem gwałtownego rozwoju różnych niższych form życia, takich jak glony, grzyby i bakterie. Generalnie, podstawowa różnica między grzybami i bakteriami polega na tym, że glony są samożywne, tzn. mogą produkować dla siebie substancje odżywcze (grzyby nie). Bakterie, z wyjątkiem odmian autotroficznych, nie są samożywne.
Światło słoneczne jest niezbędne do wzrostu i rozwoju glonów. Z tego powodu obfite kolonie glonów występują w otwartych zbiornikach i tych częściach wież chłodzących, które eksponowane są na światło.
Organizmy żywe, których rozwój zachodzi w nie eksponowanych częściach instalacji chłodniczej, określane są mianem szlamu (slime).
Są to osady mikroorganizmów i ich kolonie pokrywające i/lub zawierające w swojej masie wszelkie substancje organiczne lub nieorganiczne.
W osadach tych spotykamy najczęściej różne bakterie, grzyby tworzące włókniste struktury, drożdże i sporadycznie pierwotniaki.
Skupiska szlamu mogą również zawierać martwą materię glonów, która migrując wewnątrz układu ostała wbudowana w masę szlamu.
Szlam może występować w instalacjach oświetlonych i nieoświetlonych.
Osady szlamowe na elementach instalacji stanowią zauważalne i poważnie zmniejszenie sprawności wymiany cieplnej.
Osady organicznego pochodzenia, pojawiające się na metalowych powierzchniach mogą doprowadzić do powstania lokalnych koncentracji tlenu, związanego w masie osadu – i przyczynić się do powstania groźnej korozji wżerowej.
Preparaty chemiczne od Global Concepts 2000 Polska
Kwasowy produkt do czyszczenia układów wodnych, oparty na inhibitowanym kwasie fosforowym.
Mieszanina starannie dobranych polimerów, hamuje powstawanie tlenków metali.
Jego działanie polega na hamowaniu powstawania tlenków metali (korozji), poprzez tworzenie strefy strącania oraz dyspersję.
Redukcja tlenu na bazie siarczynu sodowego, nielotny. Posiada atest PZH