Kiedy warto wykorzystać testy dipslide?

25sty2023

Kiedy warto wykorzystać testy dipslide?

Mikroorganizmy, czyli m.in. bakterie i grzyby mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Ich obecności w wodzie, wytworzonych produktach lub na różnych powierzchniach użytkowych nie da się dostrzec gołym okiem. Aby móc je zidentyfikować, konieczne bywa przeprowadzenie odpowiednich badań. Wśród nich wymienia się np. testy dipslide umożliwiające dokonanie samodzielnych pomiarów. Gdzie się je stosuje i co je wyróżnia?

Zastosowanie testów dipslide

Testy dipslide służą do badania płynów i powierzchni. Szeroko wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Przykładowo znajdują zastosowanie przy testach żywności, określających jakość produktów, czystość mikrobiologiczną na różnych etapach ich produkcji oraz sprawność instalacji przemysłowych. Testy dipslide stosuje się też przy analizach składu wody poddawanej uzdatnianiu. Dzięki nim określa się skuteczność uzdatniania wody oraz wykrywa ewentualne nieprawidłowości. Takie badania warto zatem stosować w każdym przypadku, gdy jakość uzdatnianej wody budzi wątpliwości.

Co charakteryzuje testy dipslide?

Tym, co charakteryzuje testy dipslide, jest uniwersalność zastosowań. Testy dostępne na rynku wyróżniają różne rodzaje podłoża, dzięki czemu można je stosować w odniesieniu do różnych płynów i powierzchni. Produkty składają się z tworzywa sztucznego, na którym umieszczona została sterylna pożywka służąca do identyfikacji mikroorganizmów. Taką pożywkę zanurza się w cieczy lub dociska do poddawanej badaniu powierzchni. Przy zachowaniu odpowiednich warunków na czas inkubacji oczekuje się 48 godzin. Na przykładzie uzdatnianej wody, efektywność zastosowanych rozwiązań potwierdza niski wzrost mikrobiologiczny. Wysoki oznacza z kolei konieczność ponownego wykonania testu lub sprawdzenia systemu uzdatniania.

  • 25 sty, 2023
  • Global Concepts 2000
  • 0 Comments

Share This Story