Artykuły

Artykuły tematyczne - uzdatnianie wody

Dowiedz się więcej na temat wody, jej właściwości i zastosowaniu w przemyśle oraz w produkcji. Poruszamy najczęstsze problemy, z którymi spotykają się nasi klienci i staramy się przedstawić powód ich występowania oraz co zrobić w sytuacji, gdy już się pojawią.

Dlaczego kamień kotłowy jest szkodliwy dla instalacji?

Woda wykorzystywana w instalacjach przemysłowych oraz stosowanych w budynkach mieszkalnych i użytkowych powinna mieć odpowiednie parametry.

Jak działają nowoczesne stacje zmiękczania wody?

Woda wykorzystywana w różnego rodzaju instalacjach musi charakteryzować się właściwym składem.

Jak skutecznie chronić urządzenia przemysłowe przed korozją?

Wiele elementów infrastruktury przemysłowej służącej do transportu, przechowywania i wykorzystywania wody jest wykonanych ze stali.

Czy środki uzdatniające wodę mają wpływ na środowisko naturalne?

Korzystanie z wody w celach spożywczych, technologicznych oraz sanitarno-higienicznych wymaga zadbania o to, aby nie zwierała ona żadnych niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń biologicznych czy ciał obcych.

Jakie czynniki wpływają na jakość wody w instalacjach przemysłowych?

Procesy technologiczne wykonywane w różnych gałęziach przemysłu często wiążą się z koniecznością używania wody.

Jakie substancje wpływają na powstawanie osadu w kotłach?

Dbanie o odpowiednią jakość wody wymaga korzystania z rozmaitych urządzeń technicznych pozwalających na pozbywanie się z niej zanieczyszczeń oraz wszelkiego rodzaju substancji niepożądanych.

Jakie są nowoczesne metody uzdatniania wody?

Woda jest niezbędna do celów spożywczych, higienicznych, a także przemysłowych, będąc znakomitym chłodziwem, rozpuszczalnikiem, środkiem do mycia i spłukiwania, a także składnikiem wielu produktów od napojów po rozmaite chemikalia.

Odwrócona osmoza jako metoda uzdatniania wody

Woda do celów spożywczych, a także wykorzystywana w rozmaitych procesach technologicznych musi być wolna od zanieczyszczeń, które mogą nie tylko wpływać na zdrowie użytkowników, ale także uszkadzać wykorzystywaną infrastrukturę.

Jak zapobiegać korozji w kotłach?

Systemy centralnego ogrzewania są powszechną formą dystrybucji energii grzewczej zarówno w sieciach ciepłowniczych, jak i instalacjach montowanych w budynkach obsługiwanych przez własny kocioł.

Biocydy w uzdatnianiu wody – jakie są ich zastosowania?

Woda jest niezbędna do picia oraz zabiegów higienicznych, stanowi jednak również ważny surowiec oraz środek pomocniczy w licznych zastosowaniach przemysłowych, nadając się idealnie do transportu ciepła, bycia rozpuszczalnikiem, a także chłodziwem.

Inhibitory korozji jako skuteczne narzędzie przeciwko degradacji metali

Systemy grzewcze w większości przypadków wykorzystują do efektywnego przekazywania energii wodę, która cechuje się dużą pojemnością cieplną.

Czym są właściwości fizykochemiczne wód?

Właściwości fizykochemiczne wód to pewne cechy, które m.in. decydują o jakości cieczy oraz jej zdatności do spożycia.

Kiedy warto wykorzystać testy dipslide?

Mikroorganizmy, czyli m.in. bakterie i grzyby mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Środki chemiczne do walki z biofilmem – co warto wiedzieć?

Biofilm, czyli zwarta błona biologiczna, w której składzie znajdują się liczne żywe mikroorganizmy, stwarza duże zagrożenie.

Dlaczego biofilm jest tak dużym zagrożeniem?

Biofilm to rodzaj błony biologicznej, która składa się z licznych żywych mikroorganizmów, bakterii, grzybów i glonów.

Czym są inhibitory korozji?

Korozja to proces stopniowego niszczenia, najczęściej metalowych powierzchni na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych.

Na czym polega filtracja mechaniczna?

Woda zarówno wodociągowa, jak i ta z własnego ujęcia może zawierać wiele zanieczyszczeń. Niektóre z nich da się zauważyć gołym okiem, a inne są trudne do zidentyfikowania bez odpowiednich badań laboratoryjnych.

Jakie działanie wykazuje sól tabletkowa?

Sól tabletkowa znana jest również pod nazwą sól techniczna. Powstaje na bazie soli spożywczej o zawartości chlorku sodu do 99,5%.

W jakich branżach wykorzystywane są stacje zmiękczania wody?

Kamień kotłowy to charakterystyczny twardy osad, który osadza się np. na ściankach czajnika. Jego pojawienie się wskazuje na to, że ma się do czynienia z twardą wodą.

Jak dobrać odpowiedni system uzdatniania wody?

Woda, choć pozornie czysta, może zawierać wiele niewidocznych dla oka zanieczyszczeń. Zawartość niepożądanych związków obniża jej jakość oraz walory smakowe i zapachowe.

Co warto wiedzieć o zmiękczaczach do wody?

Twarda woda przyczynia się do powstawania tzw. kamienia kotłowego, czyli charakterystycznego biało-żółtego osadu, który obniża sprawność urządzeń i instalacji.

Do czego służą mierniki wody Eutech?

Uzdatnianie wody jest obecnie niezbędne, zwłaszcza w zakładach, w których woda odnosi znaczącą rolę w produkcji.

W jakim celu przeprowadzana jest kontrola twardości resztkowej wody?

Kontrola twardości resztkowej wody przeprowadzana jest najczęściej w przemysłowych stacjach jej zmiękczania.

Czym są biocydy i jakie mają zastosowanie?

Samoistne zanieczyszczanie się wody należy do jej cech naturalnych, dlatego konieczna jest regularna dezynfekcja oraz jej uzdatnianie.

Produkcja pary a uzdatnianie wody

Przedsiębiorstwa przemysłowe bazujące na instalacjach parowych do swoich urządzeń muszą wykorzystywać wodę najwyższej jakości.

Czym jest odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza jest jednym z trzech sposobów na otrzymanie idealnie czystej wody, zwanej również wodą destylowaną bądź demineralizowaną.

Co należy wiedzieć o zmiękczaniu wody?

Woda w niektórych gałęziach przemysłu jest elementem niezbędnym, pozwalającym na pracę różnego rodzaju urządzeń oraz układów.

Jaką aparaturę wybrać do badań mikrobiologicznych?

Woda wykorzystywana do celów użytkowych i spożywczych musi utrzymywać odpowiedni poziom kluczowych dla jej jakości parametrów.

Jakie mogą być przyczyny pojawiania się osadów w kotłach?

Sprawna praca urządzeń grzewczych wymaga dobrego współdziałania wszystkich elementów instalacji.

Jak kontrolować pH wody zasilającej?

Woda stosowana zarówno w systemach grzewczych, jak i instalacjach przemysłowych czy wykorzystywana w celach spożywczych powinna mieć parametry dopasowane do sposobu, w jaki będzie użytkowana.

Jak usunąć zanieczyszczenia ze złóż żywicznych?

Złoża żywiczne wykorzystywane są w stacjach SUW w celu zmiękczania wody. Znajdują zastosowanie w rozmaitych urządzeniach m.in. o przemysłowym zastosowaniu.

W jaki sposób inhibitory korozji chronią kotły?

Instalacje narażone są na destrukcyjne działanie korozji. Możemy ograniczyć jej powstawanie, stosując specjalistyczne środki chemiczne o działaniu ochronnym.

Co zrobić gdy w kotle pojawi się czerwona woda?

Zmiana koloru wody w kotle CO zawsze oznacza kłopoty. Czerwona woda w kotle ma związek z zanieczyszczeniami obecnymi w wodzie kotłowej.